Bolvadin Bilişim

Pzt. - Cmt: 9:00 - 18:30

Çalışma Saatleri

Konak Mh. No: 7

Bolvadin / Afyon, PK 03300

0 542 457 51 50

7/24 Profesyonel Destek

Hayat Paylaştıkça Güzel

Google, 2022’de doğal arama ortamını alt üstmü edecek? Şüpheliyim. Değişim kaçınılmaz olsa da, biraz uyanıklıkla hayatta kalabilir veya avantaj elde edebilirsiniz.

 

Ancak, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) aşağılara doğru ilerleyen acımasız organik sonuç eğiliminden herhangi bir rahatlama beklemeyin. Her iyi içerik pazarlamacısı gibi Google da hedef kitlesinin – arama yapanların – ihtiyaçlarına odaklanır.

 

Alakalı sonuçlar üretmeye hevesli olan arama motoru, teknolojisini sürekli olarak geliştirir ve sonuçları desteklemek için yapay zekaya güvenir. Örneğin Google’ın BERT’i , arama amacı ve arama sorgularının bağlamı dahil olmak üzere doğal dil işlemeye (NLP) odaklanır.

 

Neyse ki, pazarlamacılar hala Google’dan ve diğer büyük arama motorlarından gelen trafiği görüyor. BrightEdge verilerine göre, organik aramalar 2019’da web sitesi trafiğinin %53’ünü oluşturdu . Bu sayının 2019’dan bu yana çok fazla değişmesini beklemiyorum.

 

Bu yıl SEO çabalarınızı yönetmenize yardımcı olmak için 21 hızlı isabetli SEO ipucu ve hatırlatıcı oluşturdum. Hedeflerinize en uygun taktikleri ve bilgileri kullanın.

 

Tavsiyelerin tam listesine girmeden önce şunu aklınızda bulundurun: Google formülünü yeniden ayarlar, ancak sıralama faktörleri her zaman %100’e ulaşır. Yeni bir şey ortaya çıkarsa bu, içerik başlıkları veya geri bağlantılar gibi başka bir değişkenin ağırlığının (biraz da olsa) değiştiği anlamına gelir.

 

1. Önemli Web Verileri hakkında daha fazla tantanaya hazır olun

 

Google’ın Mayıs ayında Önemli Web Verilerini mobil uyumlu web siteleri, güvenli tarama, araya giren geçiş reklamları ve HTTPS güvenliği gibi diğer kullanıcı odaklı sinyallerle birleştirmesi bekleniyor. Pazarlamacılar için bu, Google’ın spot ışığının web sitesi kullanıcı deneyimi üzerinde daha fazla parlayacağı anlamına geliyor .

 

Önemli Web Verileri, kullanıcıların web sitesi deneyimini (hızı, görsel kararlılığı ve genel yanıt verme hızı dahil) değerlendiren web sitesi geliştirme standartlarıdır . Sitenizin Önemli Web Verileri ile nasıl ölçüldüğünü görmek için Google Arama Konsolu’nu ve ilgili uzantıları kullanabilirsiniz .

 

Google sayfa deneyimi diyor, sıralama faktörünün “Google’ın Arama sonuçları oluştururken dikkate aldığı yüzlerce sinyale sayfa deneyiminide ekleyeceğini söylüyor”.

 

Tercüme: Sayfa deneyiminizin etkisini bilemezsiniz. Ancak yüzlerce sinyal arasında olduğu için herhangi bir olumlu veya olumsuz sıralama etkisi nominal olabilir.

 

Google Arama Merkezine Göre : sayfa deneyimi önemli olsa da,”Google sayfa deneyimi subpar olsa bile genel olarak en iyi bilgilerle sıralama sayfalarında çalışmaktadır. Harika sayfa deneyimi, harika sayfa içeriğine sahip olmanın önüne geçmiyor.”

 

Google’ın tamamen insanların mobil görünümüyle ilgili olduğunu unutmayın (yani, Mobil Öncelikli Dizin). Kötü kullanıcı deneyimi SEO için zararlı olabilir. Mobile First Index ile bile, sıralamalar için gerçekten en önemli olan temel unsurlar: alaka düzeyi, anahtar kelimelerin sayfa başlıklarına dahil edilmesi, başlıklarda, geri bağlantılarda belirgin şekilde kullanılması ve daha fazlası.

 

Google Mobil Uyumluluk Testini kullanarak sitenizi kontrol edin .

2022’de sitenizin temel, hayati özelliklerine ve mobil deneyimlerine dikkat etmek bir öncelik olmalıdır.

 

2. Pasajların avantajlarından yararlanın

 

Ekim ayında Google, artık yalnızca sayfaları değil, sayfa içindeki pasajları da dizine ekleyebileceğini duyurdu.

15 paragraflı bir web sitesi sayfası hayal edin. Bu değişiklikten önce, 14. paragrafın Google’ın gözünde muhtemelen çok az değeri vardı. Ne de olsa, içeriğin küçük bir parçası ve sayfanın en altına yakın olması o paragrafı dezavantajlı kılıyordu. Belki de en fazla, sayfadaki içeriğin genel noktasını tanımlamaya yardımcı oldu. Yine de, bu paragraf sıklıkla aranan bir sorunun cevabı olabilir.

 

Son zamanlarda dikkat etmişsinizdir, Yoast, Rank Math veya All In Seo hangi seo eklentisini kullanıyor olursanız olun, girdiğiniz başlık ve açıklamalar Serp’te farklı çıkıyor. İşte bunun nedeni artık Google’ın alaka düzeyini pasajlardan otomatik olarak kullanabiliyor. Bu yüzden içeriğinizin tüm pasajlarını çok dikkatli bir şekilde kullanmanız size büyük faydalar sağlayacak, tek bir içerikten onlarca kelimede sıralama alabileceksiniz.

 

Artık Google, sayfayı sıralamada yukarı çeken bu yararlı pasajı tam olarak belirleyebileceğini söylüyor. Google bunu şöyle açıklıyor :

 

“Yalnızca genel sayfanın değil, belirli bölümlerin alaka düzeyini daha iyi anlayarak, samanlıkta aradığınız iğne gibi bilgileri bulabiliriz.

 

Bu teknoloji, biz küresel olarak kullanıma sunduğumuz için tüm dillerde arama sorgularının %7’sini iyileştirecek.”

 

3. Alt konulara dikkat edin

 

Google ayrıca kesin konular için daha iyi sonuçlar sağlamayı umuyor. Google’ın aynı duyuruda açıkladığı gibi: “‘Evde egzersiz ekipmanı’ için arama yaparsanız, artık bütçe ekipmanı, premium seçimler veya küçük alan fikirleri gibi ilgili alt konuları anlayabilir ve sizin için daha geniş bir içerik yelpazesi gösterebiliriz.”

 

Benim düşünceme göre, geniş ifadeler için sıralama yapmak daha zor ve uzun kuyruklu ifadeler için sıralama yapmak daha kolay olacaktır.

 

Alt konularda başarılı olmak için sitenizin uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini desteklemesi gerekir . En son makine öğrenimi ve AI gelişmeleri göz önüne alındığında, içerikte uzun kuyruklu ifadeyi tekrarlamanıza gerek yok. İçeriğe dahil edin, ardından benzer ifadeler kullanarak destekleyin.

 

Belki de kelimeniz “kış ve soğuk hava koşu teçhizatı”dır. Bunu sayfa başlığına, sayfa içeriği başlığına vb. ekleyin. Ancak resim adları ve “ceketler” ve “yağmurda koşmak” gibi alternatif metinler de dahil olmak üzere içerikte ilgili ifadeleri kullanın.

 

4. Öne çıkan snippet’ler kazanın

 

Öne çıkan bir snippet alırsanız, diğer web sitelerine göre bir avantajınız olur. Görünürlük tek başına şirketiniz için karşılığını verebilir. Evet, bazı arama yapanlar, öne çıkan snippet sorularına yanıt verdiğinde tıklamazlar, ancak çektiği tıklamalardan yararlanırsınız.

 

Paragraf, tablo, liste, grafik vb. dahil olmak üzere farklı içerik türleri, öne çıkan snippet’ler için uygundur.

2020 yılında, veritabanında 110 milyondan fazla anahtar kelime bulunan Ahrefs, öne çıkan snippet araştırmalarından ayrıntılı bulgular yayınladı.

 

İlginç bir bulgu, sorguların %12,3’ünün öne çıkan bir snippet ile SERP’leri döndürmesidir. Bence bu, ilgili terimler için bir yer kazanmak için birçok fırsat olduğu anlamına geliyor.

Öne Çıkan Snippet

 

Bu kaynaklarla öne çıkan snippet’lerden yararlanma fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 1. Google: İçeriğimi Öne Çıkan Snippet’ler için Nasıl Optimize Edebilirim?
 2. 2022’de Google’ın Öne Çıkan Snippet’leri için Nasıl Optimize Edilir?
 3. Google’ın Öne Çıkan Snippet Türlerinin Tam Listesi
 4. Öne Çıkan Snippet: Optimizasyonun 9 Kuralı

5. Sıralamanızı koruyun

 

Zaten iyi sıralanmış sayfalarınız varsa, onları koruyun. Performanslarını takip edin, ancak açgözlü olmayın ve daha fazla sıralama elde etmek için onları manipüle etmeyin.

 

Onları korumanın en iyi yolu? Bu sayfalarda hiçbir şeyi değiştirmeyin. Birkaç kelimeyi değiştirmeniz veya fazladan metin eklemeniz gerekiyorsa (SEO dışındaki amaçlar için), daha iyi olmalısınız. Ben, sayfa içeriği başlığını değiştirmekten kaçınmaya ve SEO sayfa başlığını yalnız bırakmaya çalışırdım. Ve tabii ki sayfayı silmeyin.

 

Risk alır ve SEO öğelerini değiştirirseniz, değişikliklerin sıralamalarınızı nasıl etkilediğini yakından izleyin.

 

6. SEO’yu göz önünde bulundurarak yeni içerik oluşturun

 

Yeni içerik – ister tek bir sayfa, ister bir konu kümesinin tamamı – size her şeyi doğru yapmanız için yeni bir şans verir. Yeni bir sayfa oluştururken sayfa başlıklarına, sayfa içeriği başlıklarına, alt başlıklara, resim dosyası adlarına vb. önemli ölçüde kafa yorun.

 

Genellikle üç veya daha fazla kelimeye sahip olan ve size arama amacı ile bağlantı kurma fırsatı veren uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini tercih edin. Web sitesi trafiği, marka bilinci oluşturma ve olası satışlar gibi içerik pazarlama hedeflerine ulaşma şansınızı artıracaksınız.

 

Ahrefs, Kasım 2020’de 1,9 milyar arama sorgusundan elde edilen büyüleyici uzun kuyruklu bulguları paylaştı: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nedir? Nasıl Bulunur ve Kullanılır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

7. Uzun İçerik mi? Kısa İçerik mi?

 

Evet, uzun biçimli içeriğin ziyaretçileri ne kadar meşgul edebileceği ve geri bağlantı çekebileceği konusundaki çalışmaları biliyorum.

 

Gerçekçi olalım. Web sitenizin içeriğinin tamamı uzun değildir (bazen uzun olabilir). İçeriğiniz mesajı zaten iletiyorsa makalelerinizi uzatmak için gereksiz bilgilerle doldurmayın – ziyaretçilerin okumayı bırakması muhtemeldir.

 

Uygun olduğunda uzun, uygun olmadığında kısa yazın. SSS sayfaları en iyi örnektir. Çok temel soruları yanıtlayan kısa SSS sayfaları gördünüz (standart gönderim ve geri ödeme politikalarıyla ilgili sorular gibi).

 

Bu kısa içeriği, daha fazla yanıt sağlamak için bir konuyu ayrıntılandıran içerikle dengeleyin (ürün kullanımlarını, hizmetlerin temel faydalarını, yetenekleri ve sattığınız ürünle ilgili çok çeşitli bilgileri düşünün). Bu kısa ve uzun biçimli içerik karışımı, hedef kitlenize ve dolayısıyla arama motorlarına hizmet eder.

 

8. Web sitesi analitik kurulumunuzu kontrol edin

 

Sık sık doğru şekilde kurulmamış web siteleriyle karşılaşıyorum. Hedefler tanımlanmış mı? Organik trafik, olası satışlar  için kredi alıyor mu? Google Tag Manager , organik trafiğinizin ne sıklıkla PDF indirmelerine yol açtığını veya organik arama ziyaretçilerinin info@ ve sales@ gibi e-posta adreslerine giden web sitesi bağlantılarını kaç kez takip ettiğini anlamanıza olanak tanır.

 

9. Google’ın sayfalarınızı tarayıp taramadığını bulmaya zaman ayırın

 

Google Arama Konsolu, Google’ın önemli sayfalarınıza ulaşıp ulaşmadığını belirtir (ve diğer teknik verileri detaylandırır). Google sayfalarınıza ulaşamıyorsa dahili bağlantı stratejinizi tekrar gözden geçirin. Ayrıca, bu keşfedilmemiş sayfalara veya popüler web sitesi sayfalarından bölümlere bağlantı vermenin yollarını da bulmalısınız.

 

10. Dondurmayın

 

Pazarlamacılar çok sık olarak sayfalar üretir, “optimize eder” ve asla geri dönmez. Bunu muhtemelen her sayfa için yapamazsınız, ancak önemli sayfaları ve Google arama sonuçlarının ilk sayfasındaki sıralamaya yakın sayfaları optimize etmek için zaman ayırın.

 

İşte bir örnek: Gönbeler’in iyi tasarlanmış bir web sitesi var. Ancak Ürünler sayfası, SEMrush verilerine göre iyi sıralanmıyor. İçeriği – ve sayfa başlığını – olduğu gibi dondurmak yerine, başlığı (şirketin adı yerine) arayanların ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde revize etmek, şirkete organik trafiğini artırma şansı verecektir.

 

İşte şimdi nasıl görünüyor?:

İşte optimize etmenin iki yolu:

veya

 

 

İkinci seçenek o kadar açıklayıcı değildir, ancak sayfanın en fazla web sitesi trafiğini oluşturmasına hangi yaklaşımın yardımcı olduğunu görmek için test etmeye değer.

 

11. Sayfa başlıklarını gözden geçirin

 

Gönbeler Lokumculuk örneğinde olduğu gibi, sayfa başlıkları optimizasyon için bakılması gereken bariz bir alandır.

Web sitesi sayfaları, sayfa başlığına farklı yaklaşımlarla (ör. tireler, dikey çizgiler veya ayırıcılar olmadan) iyi sıralanabilir:

 • Damla – Kahve Makineleri – Kahve & Espresso
 • Kahve Makineleri | Damla | Mutfak Ürünleri
 • Trendyol’da Kahve Makinesi Satın Alın

Anahtar, sıralama verilerine, anahtar kelime alaka düzeyine ve arama hacmine dayalı olarak başlıkları zaman içinde ince ayar yapmak ve ardından varyasyonları test etmektir. Yalnızca testler hangisinin en iyi sonucu verdiğini ortaya çıkaracaktır. Bazı pazarlamacılar, anahtar kelime öbeklerini bozan herhangi bir şeyden kaçınmayı tercih eder. Bu talihsiz bir durum çünkü farklı senaryolardan daha iyi sıralamaları kaçırabilirler.

 

Kahve makinesi örneği için, bir ekip şu kombinasyonları deneyebilir:

 • Kahve Makineleri (birinci hafta)
 • Kahve Makinesi Fiyatları (ikinci hafta)
 • En İyi Kahve Makineleri (üçüncü hafta)
 • Trendyol Kahve Makinesi Modelleri (dördüncü hafta)
 • Süzgeçli Kahve Makinesi Fiyatları ve Modelleri (beşinci hafta)

12. Sayfa içerik başlıklarını güncelleyin

 

Ayrıca, maksimum sıralama avantajları için sayfa içeriği başlıklarını kolayca ayarlayabilirsiniz. Örneğin, karşılaştığım bu blog sayfası başlığını kullanabilirsiniz – Sipariş Yönetimi ve Sipariş İşleme: İş İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bu içeriğe dahil olan birinin de SEO başarısında payı olduğunu varsayalım.

 

SEO için “neden”, “onlar”, “öyle” ve “önemli” kelimeleri kritik midir? Ve başlık iki kez “sipariş”ten bahsetmeli mi?

En uç noktaya kadar basitleştirip şöyle diyemezsiniz: Sipariş Yönetimi. Konu etiketi davetkar bir başlık değildir.

 

Ancak, bu ekstra kelimelerden bazılarıyla bile farklı yaklaşımlar test edilmelidir:

 • Sipariş Yönetimi: İş İçin Önemli mi?
 • Sipariş Yönetimi İşletmeler İçin Önemli mi?
 • Sipariş Yönetimi ve İşleme: Evet, İş İçin Önemlidirler

13. Kalitenin SEO başarısının garantisi olmadığını unutmayın

 

Google, kaliteli web sitesi içeriği üretmenin önemini yıllardır lanse ediyor. Buna karşılık, pazarlamacılar, yüksek dereceli evrene bilet olarak kaliteyi savundular. Yine de, sıralamada iyi olmayan yüksek kaliteli içerik bulmak kolaydır. Bunun nedeni, anahtar kelimelerin, sayfa başlıklarının, üstbilgilerin, geri bağlantıların ve daha fazlasının ince ayarının yapılmasının hala önemli olmasıdır.

 

İşte bir örnek: 2019’da Allstate , en iyi kurumsal blog için bir İçerik Pazarlama Ödülü kazandı . Yararlı içerikle dolu, iyi tasarlanmış bir sitedir, bu nedenle şirketin bu onuru kazanmasına şaşmamalı. Genel yüksek kalitede bile, içeriğin bir kısmı birden çok anahtar kelime öbeği için iyi sıralanamadı. Aşağıdaki çizelge, Karter Pompanızın Bakımını Yapmak için İpuçları yazısındaki iyileştirme payını göstermektedir:

 

Anahtar Kelime Rank

 

Bu makalede neden hem kaliteli içeriğe hem de SEO optimizasyonuna ihtiyacınız olduğuna dair daha fazla bilgi sunuyorum: Yüksek Kaliteli Web Sitesi İçeriği Yazmak? SEO’yu Unutmayın.

 

14. Tatlı noktanızı bulun

 

Anahtar kelime seçimlerinde gerçekçi olun. Tatlı noktanız mevcut en iyi 10 anahtar kelimenizin genellikle ayda 50 ila 300 kez arandığını gösteriyorsa, ayda 5.000 kez aranan anahtar kelime öbeklerinin peşinden gitmek mantıklı mı?

SEO amaçları için tatlı noktanız, sıralamaların ve aylık arama hacminin korelasyonudur. Manpower’ın sitesi için anahtar kelimelerden bu örneğe bir göz atın.

 

Anahtar Kelime Tatlı Nokta

 

SEMrush verilerine göre site, ayda 90 ila 4.400 kez aranan anahtar kelime öbekleri için Google’da ilk 10’da yer alıyor.

Anahtar kelime seçeneklerini keşfetmek için zaman ayırın ve stratejik kelime gruplarınızı periyodik olarak güncelleyin. Tatlı noktanızın ötesine geçmeniz gerekiyorsa, yeni içerik oluşturmak muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Tercih ettiğiniz ifadeler etrafında yeni bir sayfa ve ilgili sayfalar oluşturun.

 

Muhtemelen aşina Google’ın Kelime Planlayıcı‘yla ve popüler hizmetleri SEMrush, Moz, Ahrefs, ve Majestic. İşte göz önünde bulundurulması gereken birkaç araç ve kaynak:

 • Ubersuggest, anahtar kelime fikirleri üretir.
 • KeywordTool ayrıca anahtar kelime fikirleri sağlar.
 • Google Trendler, bir anahtar kelime öbeğinin zaman içindeki popülerliğini izler.
 • Google Arama Sorguları, SEO uzmanlarının baş belasıdır çünkü organik sonuçları sayfanın aşağısına iten SERP öğelerinden biridir. Ancak, bu bölümde listelenen sorular, siz anahtar kelimeleri keşfederken çok değerli olabilir.
 • Ahrefs Anahtar Kelime Oluşturucu , kök anahtar kelime öbeği ile sorular gibi yan fikirler üretir.
 • Keyword Sheeter, Google’ın otomatik tamamlama özelliğinden yararlanır ve çeşitli fikirler sunar. Negatif ve pozitif filtreler kullanın.
 • Answer The Public, insanların sorduğu soruları ve karşılaştırmalı ifadeler gibi sorgularını nasıl konumlandırdıklarını göstererek her türlü anahtar kelime öbeği fikrini keşfetmenize olanak tanır.
 • Keyworddit, insanların Reddit’te aktif olduklarında kullandıkları anahtar kelimeleri gösterir. Hiç düşünmediğiniz arama sorguları için bir fikir edinebilirsiniz.
 • KWFinder, uzun kuyruklu çeşitlilikte – insanların kullandığı alakalı anahtar kelimelerde uzmanlaşmıştır. Genellikle, uzun kuyruklu anahtar kelime öbekleri daha az rekabete sahiptir, bu nedenle sıralamak daha kolaydır. Ayrıca Long Tail Pro‘yu deneyin.
 •  

15. Stratejik içerik değişikliklerine odaklanın

 

Bazen küçük değişiklikler büyük bir yumruk etkisi gösterir. Geçmiş bir makalede bir Betty Crocker tavuk tarifi not ettim ve ders geçerli. İşte bir Betty Crocker gözleme tarifine dayanan bir örnek. Şirketin sitesinde tonlarca tarif içeriği var, ancak bu içeriği arama sıralamalarında yükseltme fırsatlarını kaçırıyor. Küçük bir stratejik ayar, sıralamaları iyileştirebilir. Oluşturduğum bu örnekte olduğu gibi sayfalarının en üstüne “Reçetemiz” kelimesini eklemeniz yeterli olacaktır:

 

(Telif hakkı nedenlerinden dolayı, izin alınmayan Türk sitelerinden örnekler vermemeye özen gösteriyoruz.)

 

Anahtar Kelime Optimizasyonu

 

16. Sayfa yükleme hızına odaklanın

 

Sayfa yükleme hızının nominal bir sıralama faktörü olduğuna inanıyorum (birçok kurumsal web sitesi, olması gerektiği kadar hızlı görünmeseler bile iyi sıralanır). Ancak bu, ele almanız gereken teknik (ve deneyim) bir sorundur. Hızınızı anlamak için GTmetrix veya Google’ın PageSpeed Insights gibi bir aracı kullanın .

 

17. Geri bağlantıları takip edin

 

Sitenize verilen geri bağlantıların kalitesi ve sayısı, arama motoru sıralamalarını doğrudan etkiler. 2020’de Backlinko , tüm web sitesi sayfalarının yaklaşık %95’inin diğer sitelerden veya onlara atıfta bulunan sayfalardan geri bağlantı olmadığını tespit etti.

Geri bağlantılarınızın dofollow özellikli ve nişinizle ilgili sitelerden olması sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır. (Bolbil olarak sadece size özel bir sektörel network ağı oluşturabiliriz. Bu sayede yüksek kaliteli ve kalıcı bir backlink ağına sahip olabilirsiniz. İletişim)

 

18. Temiz, kısa URL’leri tercih edin

 

URL’ler muhtemelen arama motoru sıralamalarında hala küçük bir fark yaratıyor. Bu yüzden onları kısa tutmalısın. Kullandığınız birkaç kelimenin en yakın ağırlığa sahip olduğundan emin olun. Bir sayfa URL’sini başlığınızdan 12 kelimeyle yükleyerek seyreltmeyin. Arama yapanların sonuç sayfalarındaki kısa URL’leri tıklama olasılığı daha yüksektir.

 

19. Resimleri, dosya adlarını ve alternatif metni optimize edin

 

Küçük resim dosyası boyutlarıyla web sitesi sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olabilirsiniz . Basit bir sıkıştırma aracı TinyPNG size yardımcı olabilir. Dosya adında anahtar kelimeler kullandığınızdan ve bunları alternatif metinle tamamladığınızdan emin olun. Örneğin, “seo-nedir.jpg” gibi bir dosya adı ve “seo ipuçları, en iyi seo ajansı” gibi bir alternatif metin deneyin.

 

20. Dahili aramadan öğrenin

 

İnsanların web sitenizde arama yaparken hangi anahtar kelimeleri kullandığını inceleyerek anahtar kelimeler ve SEO için fikir toplamak kolaydır. Öncelikle, Google Analytics’te site arama izlemenin etkinleştirildiğinden emin olun. Düzgün kurulursa şöyle görünmesi gerekir:

 

Site Arama Ayarları

 

Ardından, web sitenizde hangi terimlerin arandığını öğrenmek için raporlar oluşturabilirsiniz. Google Analytics’te sol gezinme bölümündeki Davranış başlığı altında Site Arama’yı arayın:

 

Google Analytics Site Arama Raporu

 

21. Videolara transkript ekleyin

 

Videolar faydalı olabilir ve web sitesi katılımına yardımcı olabilir. Ancak sesli ve görsel içerik doğrudan optimize edici değildir. Neden bir sayfanın SEO potansiyelini transkript ile de artırmıyorsunuz? Ekstra metin, Speechpad gibi üçüncü taraf hizmetlerle oluşturulabilir.

 

2022’de daha iyi SEO için bir sıralama olasılıklarını ele aldık. Öncelikleriniz nelerdir? Sizce bu yıl hangi SEO taktikleri faydalı olacak? Önereceğiniz daha fazla şey varsa yorumlarda belirtiniz.

Daha Fazlasını Keşfet

Blog

İçerik Pazarlama Çerçevesi

Birçok şirkette içerik talebi son bir yılda katlanarak arttı. Bunda Google’ın içeriklere getirdiği zengin güncellemeler etkili oldu. Şirketiniz için en iyi içeriği sizce kim yazabilir?

Blog

Kullanıcı Deneyimi

Yıllar boyunca Google, algoritmasında güncellemeler yaptı ve kimseyi haberdar etmedi. Ancak öyle olduğunda, genellikle pazarlama dünyasında bir panik dalgasına neden olur.   Google bu yıl

İşinizi Güçlendirmek mi İstiyorsunuz?

Ücretsiz Danışmanlık için Şimdi bir randevu oluşturun.

2024 Yılında da en iyi SEO hizmeti burada!

Performans ve Sıralama garantili

SEO ve Web Tasarım Hizmeti

SEO

WEB TASARIM
GRAFİK TASARIM
LOGO TASARIM

Sohbete Başla!
1
Hızlı Görüşme
Bolbil - 0542 457 51 50
Merhaba, sorularınız mı var?
Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
KVKK Aydınlatma metni - Hızlı ara! ☎ 0542 457 51 50